Dennis Smith

Previously

U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1981 - January 2, 1983 Videos: 6 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1983 - January 2, 1991 Videos: 37
Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

  • [alt text]

    Republican National Committee Winter Meeting

    Members of the Republican Party, office holders and other Republican officials gathered for their annual winter…

  • [alt text]

    House Session

    The House session continued.

  • [alt text]

    House Session

    The House agreed to H.Res. 487 which provided for the consideration of H.R. 5835, intelligence authorizations. The…

  • [alt text]

    House Session

    The House passed the crime control bill, H.R. 5269 after agreeing to the Hughes, Douglas, Waxman, and Dingell amendments and…

See all appearances

Appearance Stats

More