George S. McGovern

c. January 23, 2001 - Present Ambassador, World Hunger
-
Videos: 6 - Present Videos: 1 January 3, 1957 - Present U.S. Representative, D-SD 1st Videos: 0

Previously

January 3, 1963 - January 3, 1981 U.S. Senator, U.S. Senate Videos: 55 c. January 1, 1972 - c. November 1, 1972 Presidential Candidate, Democratic Party Videos: 8
View Official Bio

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More

Committees

Show All

Votes

  • 95th Congress

    1977 - 1978
  • 94th Congress

    1975 - 1976
  • 93rd Congress

    1973 - 1974
  • 91st Congress

    1969 - 1970
Show All

Bills

  • 95th Congress

    1977 - 1978
  • 94th Congress

    1975 - 1976
  • 93rd Congress

    1973 - 1974
  • 91st Congress

    1969 - 1970
Show All