Howard H. Baker Jr.

c. September 6, 2001 - Present Ambassador, Japan, United States Videos: 2 c. January 1, 2007 - Present Co-Founder, Bipartisan Policy Center Videos: 0

Previously

January 3, 1967 - January 3, 1985 U.S. Senator, U.S. Senate Videos: 24 c. March 1, 2001 - c. August 1, 2001 Co-Chairman, National Commission on Election Reform Videos: 2 c. January 12, 1988 - c. April 6, 1989 Chief of Staff, White House Videos: 51
View Official Bio

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

Committees

Show All

Votes

  • 98th Congress

    1983 - 1984
  • 97th Congress

    1981 - 1982
  • 95th Congress

    1977 - 1978
  • 94th Congress

    1975 - 1976
Show All

Bills

  • 98th Congress

    1983 - 1984
  • 97th Congress

    1981 - 1982
  • 95th Congress

    1977 - 1978
  • 94th Congress

    1975 - 1976
Show All