James Vear Hansen


Defense Base Closure and Realignment Cmsn.
c. May 3, 2005 - c. April 15, 2006 Videos: 33 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1981 - January 3, 2003 Videos: 300
Former District Map Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats