Jamie Whitten

Previously

U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1973 - January 3, 1995 Videos: 132 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
November 4, 1941 - January 2, 1973 Videos: 0
Former District Map Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

  • [alt text]

    House Session

  • [alt text]

    House Session

  • [alt text]

    House Session

    HR 572: A bill to direct the Committee on Standards of Official Conduct to conduct an investigation regarding possible…

  • [alt text]

    House Session

    HR 5487: A bill to make appropriations for Agriculture, Rural Development, Food and the Drug Administration. HR 549: A…

See all appearances

Appearance Stats

More