John Garamendi

January 3, 2013 - Present U.S. Representative, D-CA 3rd Videos: 106 c. May 22, 1991 - Present Insurance Commissioner, California
-
Videos: 11

Previously

November 5, 2009 - January 3, 2013 U.S. Representative, U.S. House of Representatives Videos: 177 c. January 20, 1993 - c. January 20, 2001 Deputy Secretary, Department of the Interior Videos: 2
View Official Bio View Official Website

Recent Appearances

  • [alt text]

    Nuclear Deterrence

    Witnesses testified at a hearing on U.S. nuclear deterrence policy.

  • [alt text]

    House Session

    The House convened for a legislative session.

  • [alt text]

    House Session, Part 3

    The House convened for a legislative session. The House voted on several bills debated earlier under suspension of the…

  • [alt text]

    House Session

    The House voted down a resolution requiring U.S. troops to withdraw from Iraq and Syria in the absence of a congressional…

See all appearances

Appearance Stats

More

Committees

Votes

  • Current

    114th Congress

    2015 - 2016
  • 113th Congress

    2013 - 2014
  • 112th Congress

    2011 - 2012
  • 111th Congress

    2009 - 2010

Bills

  • Current

    114th Congress

    2015 - 2016
  • 113th Congress

    2013 - 2014
  • 112th Congress

    2011 - 2012
  • 111th Congress

    2009 - 2010