Kevin McCarthy

January 3, 2013 - Present U.S. Representative, R-CA 23rd Videos: 86 c. January 1, 2002 - Present State Asssemblyman, California
R-
Videos: 1

Previously

January 4, 2007 - January 3, 2013 U.S. Representative, U.S. House of Representatives Videos: 139 c. December 31, 1999 - c. January 1, 2001 Chairman, Young Republican National Federation Videos: 1
View Official Bio View Official Website

Recent Appearances

  • [alt text]

    House Session

    The House debated and approved H.R. 351, a bill that would expedite the federal permitting process for natural gas…

  • [alt text]

    House Session

    The House passed H.R. 7, a bill permanently banning taxpayer funding for abortions, 242-179. A separate bill banning…

  • [alt text]

    House Republican Agenda

    House Republican leaders spoke to reporters about their party’s legislative agenda following a weekly conference…

  • [alt text]

    House Session

    The House amended and passed H.R. 240, a bill funding the Department of Homeland Security through September 2015 and…

See all appearances

Appearance Stats

More

Committees

Votes

  • Current

    114th Congress

    2015 - 2016
  • 113th Congress

    2013 - 2014
  • 112th Congress

    2011 - 2012
  • 111th Congress

    2009 - 2010
  • 110th Congress

    2007 - 2008

Bills

  • Current

    114th Congress

    2015 - 2016
  • 113th Congress

    2013 - 2014
  • 112th Congress

    2011 - 2012
  • 111th Congress

    2009 - 2010
  • 110th Congress

    2007 - 2008