Kweisi Mfume

Previously

January 3, 1987 - February 15, 1996 U.S. Representative, U.S. House of Representatives Videos: 194 c. February 20, 1996 - c. December 31, 2004 President and CEO, National Association for the Advancement of Colored People Videos: 65
View Official Bio

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

Committees

Votes

  • 104th Congress

    1995 - 1996
  • 103rd Congress

    1993 - 1994
  • 102nd Congress

    1991 - 1992
  • 101st Congress

    1989 - 1990
  • 100th Congress

    1987 - 1988

Bills

  • 104th Congress

    1995 - 1996
  • 103rd Congress

    1993 - 1994
  • 102nd Congress

    1991 - 1992
  • 101st Congress

    1989 - 1990
  • 100th Congress

    1987 - 1988