Matthew McHugh

Previously

U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1983 - January 3, 1993 Videos: 64 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1975 - January 2, 1983 Videos: 0
Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

  • [alt text]

    House Session

    H.R. 5368: A bill to make appropriations for foreign operations, export financing, and related programs. H.R. 5504: A…

  • [alt text]

    A Conversation with Retiring Congressmen

    Three House Democrats discussed their careers in Congress and their decisions to leave. There will be over 100 new…

  • [alt text]

    House Session

    HR 5487: A bill to make appropriations for Agriculture, Rural Development, Food and the Drug Administration. HR 549: A…

  • [alt text]

    Department of Agriculture Appropriations

    In an excerpt from the House session, members of the House of Representatives debated H.R. 5487, the appropriations for…

See all appearances

Appearance Stats

More