Merrill Cook

Previously

November 5, 1996 - January 3, 2001 U.S. Representative, U.S. House of Representatives Videos: 62 c. November 1, 1988 - c. November 5, 1996 Gubernatorial Candidate, I-UT Videos: 1 c. November 5, 1996 - c. February 12, 1997 U.S. Representative Candidate Videos: 0
View Official Bio

Recent Appearances

  • [alt text]

    House Session

  • [alt text]

    House Session

    Bills Introduced: 15 public bills, H.R. 4620-4634; and 4 resolutions, H. Con. Res. 351 and H. Res. 520-522,…

  • [alt text]

    House Session

    Bills Introduced: 7 public bills, H.R. 4592-4598; 1 private bill, H.R. 4599; and 3 resolutions, H.…

  • [alt text]

    House Session

    Bills Introduced: 12 public bills, H.R. 4528-4539; and 2 resolutions, H. Con. Res. 334-335, were introduced. 

See all appearances

Appearance Stats

Committees

Votes

  • 106th Congress

    1999 - 2000
  • 105th Congress

    1997 - 1998

Bills

  • 106th Congress

    1999 - 2000
  • 105th Congress

    1997 - 1998