Nick Joe Rahall

Previously

U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 5, 1993 - January 3, 2015 Videos: 336 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1977 - January 4, 1993 Videos: 54
Former District Map Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

  • [alt text]

    Israel's Influence in the U.S.

    Panelists talked about Israel’s influence in the U.S., including on members of Congress and the U.S. media.

  • [alt text]

    House Session

    The House passed, 230-182, H.R. 5781, the California Emergency Drought Relief Act, and rejected a Democratic motion to…

  • [alt text]

    House Session

    The House convened for a legislative session.

  • [alt text]

    Federal Aviation Programs and Policies

    Government, industry, and labor officials testified at a House Transportation and Infrastructure Committee hearing on the…

See all appearances

Appearance Stats

More