William Eldridge Frenzel

c. July 24, 2008 - Present Board Member, House Office of Congressional Ethics Videos: 1 c. March 5, 1997 - Present Co-Chairman, Committee for a Responsible Federal Budget Videos: 10 c. October 1, 2008 - Present Senior Fellow, Brookings Institution Videos: 1 c. July 1, 2004 - Present Guest Scholar, Brookings Institution Videos: 1 c. January 7, 2005 - Present Member, President's Advisory Panel on Federal Tax Reform Videos: 5 c. January 1, 2004 - Present Founding Member, Board of Directors, Project Vote Smart Videos: 0

Previously

January 3, 1971 - January 3, 1991 U.S. Representative, U.S. House of Representatives Videos: 225 c. April 8, 1994 - c. January 13, 1999 Distinguished Fellow, Brookings Institution Videos: 14 c. January 13, 1999 - c. February 23, 1999 Director, Governmental Affairs Institute Videos: 2 c. May 17, 1995 - c. September 5, 1995 President, Ripon Society Videos: 2
View Official Bio

Recent Appearances

  • [alt text]

    1990 Federal Budget Deal

    Former congressional leaders talked about the process of reaching their 1990 deficit agreement that eventually helped bring…

  • [alt text]

    U.S. Debt and Fiscal Outlook

    A bipartisan group of former government officials and members of Congress talked about federal debt and the nation’s…

  • [alt text]

    U.S. Fiscal Policy

    Senator Patty Murray (D-WA) talked about the federal budget situation, and afterward panelists discussed her remarks and the…

  • [alt text]

    Republican Presidential Candidates and National Debt

    Panelists discussed the Committee for a Responsible Federal Budget’s report on the Republican 2012 presidential…

See all appearances

Appearance Stats

Committees

Show All

Votes

  • 101st Congress

    1989 - 1990
  • 100th Congress

    1987 - 1988
  • 99th Congress

    1985 - 1986
  • 98th Congress

    1983 - 1984
  • 97th Congress

    1981 - 1982
Show All

Bills

  • 101st Congress

    1989 - 1990
  • 100th Congress

    1987 - 1988
  • 99th Congress

    1985 - 1986
  • 98th Congress

    1983 - 1984
  • 97th Congress

    1981 - 1982
Show All