Alphonso "Mike" Michael Espy


Department of Agriculture
c. February 3, 1993 - c. December 31, 1994 Videos: 39 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
December 9, 1986 - January 22, 1993 Videos: 85
Former District Map Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

  • [alt text]

    Food and Agriculture Policy Summit

    Former secretaries of agriculture discussed the challenges and opportunities facing agriculture and potential changes in agriculture…

  • [alt text]

    African American Politics

    Moderated by Rep. Ford, current and former members of Congress examined the evolution of African American political power…

  • [alt text]

    Independent Counsel Practices

    Witnesses testified about their experiences with independent counsel investigations, the lapse of the independent counsel…

  • [alt text]

    Agriculture Department Reorganization

    Secretary Espy discussed yesterday’s news conference in which he announced the closing of more than 1,000 Department of…

See all appearances

Appearance Stats