Robert "Bob" Inglis

Previously

U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 4, 2005 - January 4, 2011 Videos: 84 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1993 - January 3, 1999 Videos: 104
Former District Map Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

  • [alt text]

    Republican Party and Climate Change

    Former Representative Bob Inglis (R-SC), who has embraced the concept of global warming, talked about why he believes his…

  • [alt text]

    Partisanship in Congress

    Columnist David Brooks made introductory remarks at the No Labels national leadership meeting. He spoke about the problems…

  • [alt text]

    Global Climate Change, Panel 1

    Scientists testified on public and private sector responses to global climate change. Witnesses addressed a number of issues…

  • [alt text]

    Global Climate Change, Panel 2

    Scientists testified on public and private sector responses to global climate change. Witnesses addressed a number of issues…

See all appearances

Appearance Stats

More