CADWALLADER COL WASHBURN

On the C-SPAN Networks:
CADWALLADER COL WASHBURN was a Republican Representative for Wisconsin's 6th district with zero videos in the C-SPAN Video Library.

Appearances by Title:

Previously

U.S. Representative, R-WI 6th March 4, 1867 - March 3, 1871 Videos: 0 U.S. Representative, R-WI 2nd December 7, 1857 - March 3, 1861 Videos: 0 U.S. Representative, Opposition-WI 2nd December 3, 1855 - March 3, 1857 Videos: 0

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More

Historical Member of Congress Record

Former Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .