ERASTUS ROOT

On the C-SPAN Networks:
ERASTUS ROOT was a Jackson Representative for New York's 11th district with zero videos in the C-SPAN Video Library.

Appearances by Title:

Previously

U.S. Representative, Jackson-NY 11th December 5, 1831 - March 2, 1833 Videos: 0 U.S. Representative, Democratic-Republican-NY 8th December 4, 1815 - March 3, 1817 Videos: 0 U.S. Representative, Democratic-Republican-NY 12th May 22, 1809 - March 3, 1811 Videos: 0 U.S. Representative, Democratic-Republican-NY 14th October 17, 1803 - March 3, 1805 Videos: 0

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More

Historical Member of Congress Record

Former Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .