Everett M. Dirksen


U.S. Senate
U.S. Senator
January 3, 1951 - September 7, 1969 Videos: 5 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 3, 1933 - January 3, 1949 Videos: 0
Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats