JAMES LAWRENCE ORR

On the C-SPAN Networks:
JAMES LAWRENCE ORR was a Democratic Representative for South Carolina's 5th district with zero videos in the C-SPAN Video Library.

Appearances by Title:

Previously

U.S. Representative, D-SC 5th December 5, 1853 - March 3, 1859 Videos: 0 U.S. Representative, D-SC 2nd December 3, 1849 - December 4, 1853 Videos: 0

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More

Historical Member of Congress Record

Former Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .