JAMES JOHNSON LINDLEY

On the C-SPAN Networks:
JAMES JOHNSON LINDLEY was an Opposition Representative for Missouri's 3rd district with zero videos in the C-SPAN Video Library.

Appearances by Title:

Previously

U.S. Representative, Opposition-MO 3rd December 3, 1855 - March 3, 1857 Videos: 0 U.S. Representative, Whig-MO 3rd December 5, 1853 - March 3, 1855 Videos: 0

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More

Historical Member of Congress Record

Former Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .