JOHN CARL HINSHAW

On the C-SPAN Networks:
JOHN CARL HINSHAW was a Republican Representative for California's 20th district with zero videos in the C-SPAN Video Library.

Appearances by Title:

Previously

U.S. Representative, R-CA 20th January 6, 1943 - July 27, 1956 Videos: 0 U.S. Representative, R-CA 11th January 3, 1939 - January 5, 1943 Videos: 0

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More

Historical Member of Congress Record

Former Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .