JOHN ADAM KASSON

On the C-SPAN Networks:
JOHN ADAM KASSON was a Republican Representative for Iowa's 7th district with zero videos in the C-SPAN Video Library.

Appearances by Title:

Previously

U.S. Representative, R-IA 7th December 5, 1881 - March 3, 1885 Videos: 0 U.S. Representative, R-IA 7th December 1, 1873 - March 3, 1877 Videos: 0 U.S. Representative, R-IA 5th December 7, 1863 - March 3, 1867 Videos: 0

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More

Historical Member of Congress Record

Former Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .