JOHN LITTLETON DAWSON

On the C-SPAN Networks:
JOHN LITTLETON DAWSON was a Democratic Representative for Pennsylvania's 21st district with zero videos in the C-SPAN Video Library.

Appearances by Title:

Previously

U.S. Representative, D-PA 21st December 7, 1863 - March 3, 1867 Videos: 0 U.S. Representative, D-PA 20th December 5, 1853 - March 3, 1855 Videos: 0 U.S. Representative, D-PA 18th December 1, 1851 - December 4, 1853 Videos: 0

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More

Historical Member of Congress Record

Former Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .