Michele M. Bachmann

January 4, 2007 - January 3, 2015 U.S. Representative, R-MN 6th Videos: 292

Previously

c. January 1, 2001 - c. December 31, 2006 State Senator, Minnesota Videos: 1
View Official Bio View Official Website

Recent Appearances

  • [alt text]

    House Session, Part 2

    The House approved (216-192) a bill that would limit expansion of the Deferred Action on Child Arrivals (DACA) program. It…

  • [alt text]

    House Session

    The House convened for a legislative session.

  • [alt text]

    House Session

    The House debated several bills under suspension of the rules, including legislation to prevent human trafficking, and was…

  • [alt text]

    Monetary Policy and the Economy

    Federal Reserve Chair Janet Yellen presented her semiannual report on monetary policy to the House Financial Services…

See all appearances

Appearance Stats

Committees

Votes

  • Current

    113th Congress

    2013 - 2014
  • 112th Congress

    2011 - 2012
  • 111th Congress

    2009 - 2010
  • 110th Congress

    2007 - 2008

Bills

  • Current

    113th Congress

    2013 - 2014
  • 112th Congress

    2011 - 2012
  • 111th Congress

    2009 - 2010
  • 110th Congress

    2007 - 2008