Clare Boothe Luce

Previously

Italy, United States
Ambassador
March 2, 1953 - January 4, 1957 Videos: 1 U.S. House of Representatives
U.S. Representative
January 6, 1943 - January 3, 1947 Videos: 1
Ideology Rankings

Ideology data is based on DW-NOMINATE statistics developed by Keith Poole and Howard Rosenthal. More information can be found at the Voteview Blog .

Recent Appearances

See all appearances

Appearance Stats

More